Rozwój osobisty – od czego zacząć zmiany?

Rozwój osobisty – od czego zacząć zmiany?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Pod pojęciem samorozwoju kryje się niemal każde działanie, którego celem jest udoskonalenie naszych umiejętności, nieważne czy to w życiu zawodowym, czy prywatnym. Samodoskonalenie można zdefiniować jako pokonywanie barier w swojej głowie. Sprawianie, że niemożliwe staje się możliwe. Takie działania przybliżają nas do osiągnięcia wymarzonego celu. Poniżej kilka wskazówek, jak wkroczyć na ścieżkę samorozwoju. 

Określ swoje wymagania – od tego zacznij rozwój osobisty

Niestety często jest to najtrudniejszy punkt całej podróży związanej z samorozwojem. Na tym etapie mnóstwo ludzi się po prostu poddaje. Na początku warto zadać sobie kilka ważnych pytań: 

  • Kim jestem? Co jest dla mnie najważniejsze? 
  • Co chcę osiągnąć w życiu? Stawiam na rodzinę czy udane życie zawodowe? 
  • Jakie są moje cele? Kim chce być za rok, a co chcę robić w życiu za 25 lat? 
  • Jak wyobrażam sobie zmiany? Czy je zaakceptuję? 
  • Czego nie potrafię? Jakie są moje mocne strony? 
  • Jakie porażki i sukcesy miały największy wpływ na moje życie? 

Są to pytania fundamentalne, bez których nie zaczniesz efektywnego rozwoju osobistego. Odpowiedzi na nie muszą płynąć prosto z serca. Podczas dochodzenia prawdy nie kieruj się tymczasową modą, popularnością jakichś zawodów, czy tym, czego oczekują od Ciebie najbliżsi. Wszystkie odpowiedzi spisz na kartce lub w aplikacji na swoim telefonie. 

Zdefiniuj odpowiednie kompetencje

Gdy odpowiedziałeś sobie na wyżej podane pytania, następnie musisz zdefiniować, jak osiągniesz wymarzony sukces. Poniżej pytania, jakie możesz sobie zadać, chcąc usprawnić cały proces: 

  • Czego chciałbym się nauczyć? 
  • Czy potrzebuję, aby ktoś mi pomógł? 
  • Jakich kompetencji mi brakuje? Nowe studia? Kursy? 
  • Czy na pewno potrzebuję wszystkich wymienionych kompetencji? Może lepiej skupić się na jednym zagadnieniu? 

Pamiętaj, że kompetencja to nie tylko wiedza, ale i umiejętności poprzedzone praktyką. Czasami w ich zdobyciu może Ci pomóc ktoś bardziej doświadczony, więc nie bój się prosić o pomoc! W końcu mowa tutaj o realizacji Twoich marzeń. 

Zaplanuj swój sukces

Na kartce wypisz wszystkie umiejętności, jakie chcesz uzyskać. Zdefiniuj, czy samodzielnie dasz sobie z nimi radę. Jeśli tak – możesz zacząć planować swoje codzienne aktywności. Jeśli nie – musisz poszukać mentora. Jednak nawet bez niego możesz planować codzienne listy zadań. Plan dnia pozwoli Ci nie zgubić rytmu. Dziel swoje dni na bloki i wypełniaj je zadaniami. Pamiętaj, aby zostawić pewien margines błędu, nie da się być całymi dniami produktywnym. Niezwykle ważny jest work-life balance, więc nie rezygnuj z niego. 

Pamiętaj o odpoczynku – to też rozwój osobisty

Gdy już wiesz, czego potrzebujesz, wdrażasz zmiany małymi kroczkami i czytasz interesującą literaturę, możesz zacząć się inaczej wspomagać w swoim rozwoju. Jak wcześniej wspomniano, czas przeznaczony na regenerację jest niezwykle ważny. Stawiaj na aktywność fizyczną, pielęgnuj kwiaty, maluj obrazy, rób wszystko, co oddali Cię od myślenia o swoich umiejętnościach. Zwracaj uwagę na zdrowe odżywianie, jedz odżywcze posiłki i szukaj ludzi podobnych do Ciebie. Inne osoby potrafią zainspirować i podpowiedzieć niesamowicie ciekawe pomysły.

Zapisuj wszystkie swoje postępy

W kalendarzu zapisuj wszystkie, nawet najmniejsze sukcesy. Rozmawiałeś po angielsku bez zająknięcia? Zapisz to w kalendarzu. Dowiedziałeś się czegoś nowego na temat social mediów? Wpisz to do swojego zeszytu. Pamięć zawodzi, wielu rzeczy nie pamiętamy, albo zmniejszamy ich znaczenie. Nie należy tego robić! Nawet najmniejsze osiągnięcia są warte zanotowania i przypomnienia w chwilach kryzysu. 

Nie wahaj się iść dalej

Jeśli wybrany przez Ciebie temat naprawdę Cię zainteresował to bardzo dobrze. Na początku swojej drogi wybierałeś blogi, darmowe kursy, szkolenia, filmiki na YouTubie i czytałeś książki. Teraz przyszedł czas na bardziej zaawansowaną wiedzę. Dopiero gdy przekonasz się, że temat naprawdę Cię interesuje i chcesz się w nim rozwijać, warto na niego wydawać pieniądze. Śmiało korzystaj z kursów, warsztatów i narzędzi, które usystematyzują Twoją wiedzę. 

Jak zacząć rozwój osobisty i nie zniechęcić się?

Samorozwój to klucz do sukcesu. Udaje się tylko wtedy, gdy działasz regularnie i z chęcią. Nabywanie kompetencji powinno być zgodne z Tobą i Twoimi realnymi potrzebami. Zapisuj zmiany, nabytą wiedzę, przeczytane książki. Choć raz w miesiącu dokonaj refleksji na temat tego, co udało Ci się osiągnąć i zweryfikuj to ze swoimi marzeniami. Jeśli podążyłeś inną ścieżką, niż chciałeś, nie bój się jej zmieniać. Czas przeznaczony na rozwój nigdy nie jest czasem straconym. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*