Koncentrując się na oszczędzaniu przy każdym zakupie wybranych rzeczy, możesz stopniowo się nauczyć, jak ograniczać wydatki i lepiej zarządzać swoim budżetem.
Większość ludzi cieszy się z nowego ubrania, sprzętu lub gadżetu, ale kupowanie używanych przedmiotów zazwyczaj wiąże się z dużym rabatem. Decydując się na powystawowy laptop, telefon, tablet lub telewizor, możesz sporo zaoszczędzić. Co ważne, dostajesz też instrukcję obsługi i gwarancję producenta. Jeśli chcesz kupić nową parę butów do biegania, wybierz model z zeszłorocznej kolekcji.
Popularnym sposobem oszczędzania pieniędzy na nieuniknionych zakupach jest używanie kuponów. Ich zbieranie może być czasochłonne, a większość ludzi nie chce co tydzień przeszukiwać gazetki (lub Internetu) pod kątem rabatów i wyprzedaży.
Im szybciej zdecydujesz się płacić za zakupy gotówką, tym lepiej. W ten sposób przejmiesz kontrolę nad swoim budżetem i zaczniesz budować długoterminową stabilność finansową. Zrezygnuj z limitu odnawialnego i kart kredytowych. Kup tylko to, na co rzeczywiście Cię stać.
Zarządzanie pieniędzmi i trzymanie się budżetu to klucz do sukcesu finansowego. Niektórzy eksperci promują zasadę 50/20/30. Zastanawiasz się, o co w niej chodzi? To proste! 50% wynagrodzenia możesz przeznaczyć na artykuły pierwszej potrzeby, takie jak jedzenie, czynsz czy rata kredytu hipotecznego. 20% możesz wydać na oszczędności i spłatę zadłużenia, a 30% na przyjemności, np. sprzęt do ćwiczeń, gadżet technologiczny, ubranie, perfumy lub biżuterię.
Jeżeli wydaje Ci się, że 20% to dużo, zacznij od małych kwot, nawet jeśli wynosi 50, czy 100 zł. Podobnie jak w przypadku ćwiczeń, oszczędzanie nawet małej sumy jest zawsze lepsze niż nic. Zacznij od małych, osiągalnych celów.
Jeśli zakupy pochłaniają dużą część wynagrodzenia, wprowadź kilka istotnych zmian. Warto się nimi kierować, niezależnie od tego, czy kupujesz w supermarkecie czy sklepie online.
Sprawdź, na co wydajesz pieniądze. Zapisuj wszystko, co kupujesz w typowym miesiącu. Dzięki temu ustalisz, na czym możesz zaoszczędzić. Jeżeli robisz duże zakupy, porównaj oferty konkurencji. Przydadzą Ci się tutaj porównywarki cen.
Uważaj na oferty specjalne. Kupony, oferty specjalne i cashback zostały wymyślone po to, by klienci wydawali więcej niż zazwyczaj. Nigdy nie kupuj czegoś, czego nie potrzebujesz, tylko dlatego, że jest w promocji. Nie podejmuj decyzji pod wpływem impulsu. Pomyśl dwa razy, czy na pewno chcesz kupić daną rzecz, zwłaszcza jeśli jest droga. Prześpij się z tym, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.
Jeśli nie masz pewności co do produktu, sprawdź recenzje w Internecie. Po prostu wpisz w wyszukiwarkę dany przedmiot + recenzja (lub opinie). Dzięki temu podejmiesz bardziej świadomą decyzję.
Kluczem do dokonania poważnych zakupów jest ustalenie ich w miesięcznym budżecie wydatków. Jeżeli masz pewne doświadczenie w zarządzaniu pieniędzmi, prawdopodobnie osiągnąłeś już pewną elastyczność finansową. Dzięki konsekwentnemu zapisywaniu wszystkich wydatków na papierze możesz sobie zostawić pewien margines na nieprzewidziane wydatki.
Zanim wybierzesz się do sklepu, zapisz wszystko, co planujesz kupić. Zasada jest taka, że nie możesz kupować niczego, czego nie ma na liście. W ten sposób ograniczysz kompulsywne zakupy do minimum.
Zastanawiasz się, jak oszczędzić na zakupach ubrań? Postaw na ponadczasowe i uniwersalne elementy garderoby. Zwykły czarny sweter (nawet jeśli kosztuje więcej) lepiej pasuje do różnych stylizacji niż szalony, różowy sweter w stylu lat 80. Zanim kupisz ubranie lub buty, zastanów się, jak często i do czego będziesz je nosić.
Staraj się nie robić zakupów, gdy się nudzisz. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko, że kupisz niepotrzebne rzeczy tylko po to, żeby zabić czas. Poszukaj innych, bezpłatnych form spędzania wolnego czasu. Jeśli jest ładna pogoda, wybierz się na spacer.